top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraZuzana Kacvinská

Sex coaching: pro koho je vhodný a co od něj čekat?

A jaký je rozdíl mezi všemi těmi odborníky?


Sex coaching neboli koučink sexu je například v Americe naprosto běžná věc. V Česku oproti tomu nemáte moc možností, jak si s někým popovídat o svém sexuálním životě. Odborníků je tu pomálu a jedná se vlastně jen o sexuology. Což jsou lékaři - nemají prostor na to, aby s vámi hodinu rozebírali vaše masturbační techniky. Dále jsou tu psychologové a psychiatři - ti, pokud mají terapeutický výcvik, se vám mohou věnovat, kolik hodin chcete; nebudou mít však pravděpodobně větší povědomí o lidské sexualitě. S psychoterapeuty se řeší zejména psychické poruchy a nemoci - deprese, úzkosti, panické ataky, obsese, traumata...Terapeut jde s klientem do hloubky, řeší hodně minulost, dětství, původ jeho potíží. Ano, i s těmito věcmi sex velice souvisí. Je ale třeba si uvědomit, že terapie a koučink nejdou nijak proti sobě. Pokud chcete, můžete zvolit obojí.

A kdo je to tedy ten kouč? Lidé si ho někdy pletou s mentorem. Mentor je obvykle v jisté oblasti zkušenější osoba, která klientovi pomáhá a radí - například s rozjetím vlastního byznysu. Kouč rady dávat nemá - klienta poslouchá, klade mu otázky a je odborník v dané životní oblasti, se kterou klient potřebuje pomoci. Kouč klientovi pomáhá udělat pozitivní životní změny a dosáhnout osobních cílů. Ne skrze pokyny a rady, protože ví, že ne on, ale klient je odborníkem na svůj život. Má ale v kapse spoustu strategií a tipů, pomocí nichž může s klientem vytvořit akční plán na míru. Kouč se zpravidla soustředí na přítomnost a budoucnost (i když zrovna co se týče sexu, vztahů a intimity, i o minulosti je občas třeba mluvit), je takovou oporou klienta na jeho cestě.

Psycholog má vystudovanou VŠ. Psychiatr také, je to stejně jako sexuolog lékař. Kouč si může říkat úplně kdokoliv, i když jeho "odbornost" tkví jen v tom, že si přečetl rozvojovou knížku. Hledejte kouče, kteří jsou certifikovaní, mají potřebný rozhled a vědí, jak s klienty pracovat.

Pokud váháte, zda vyhledat odborníka, mějte na paměti, že vám musí sednout jako člověk. To, že jste se s někým cítili divně, neznamená, že to tak bude i s někým jiným! Se správným koučem nebo terapeutem budete uvolnění a zkrátka "ve své kůži". Jedině tak se budete schopni otevřít.


63 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page